Halloween 2018

Pečená dýně

 
Suroviny: dýně Hokaido, 5 stroužků česneku, 3 snítky šalvěje, sůl, olivový olej, malý kelímek bílého jogurtu (Selský od Hollandia), 2 lžíce citrónové šťávy. 
Postup: Dýni zbavte semínek i měkkého vnitřku. Nakrájejte i se slupkou na 2 cm široké měsíčky. Vše vložte do vhodného pekáče, osolte, promíchejte s olivovým olejem a pečte i s česnekem (ve slupce) a šalvějí na 180 °C dvacet minut. Po vyjmutí z trouby ihned podávejte. Dýni doplňte bílým jogurtem.

I když Halloween možná neslavíte, sváteční atmosféře plné dýní, duchů a strašidel nelze v těchto dnech uniknout. Zkuste překvapit děti nebo pobavit přátele a připravte jim děsivé pohoštění. Nebo příšernou večeři?

zdroj fresh.iprima.cz

Děkujeme za přízeň

Vážení obchodní partneři, zákazníci a milí přátelé,

děkujeme Vám za projevenou důvěru a přízeň 
v uplynulém roce a do nového roku 2018 
Vám přejeme hodně zdraví, štěstí a osobních 
i pracovních úspěchů.

Dolský mlýn

Tip na výlet

Dolský mlýn - Jetřichovice, České Švýcarsko

Vydejte se do pohádky nejen pro krásu tohoto místa, ale také proto, že se zde natáčela slavná pohádka Pyšná princezna. Hluboké skalní údolí řeky Kamenice Vás ohromí.

 

O místně samotném

Vskutku romantické a nádherné místo hojně navštěvované turisty, dříve zejména básníky. Dolský mlýn je situován u Kamenické stráně, v malebném kaňonu řeky Kamenice. Ruina  dříve sloužila jako mlýn, první zmínka o panství a mlýnu pochází již z roku 1515. Roku 1727 byl chátrající mlýn znovu postaven. Z hlavní mlýnice se vstupovalo do obytných prostor v patře. V přízemní šalandě čekali vždy zákazníci, až bude domleto. Výčepní právo získal mlynář v r. 1888. Mlýnu zasadila těžkou konkurenci nová mlecí technologie a mlýn se jen těžko uživil. Mlelo se v něm až do roku 1910.

Za Pyšnou princeznou

Tuto historickou památku nejvíce proslavila legendární pohádka Pyšná princezna, právě zde se točily některé filmové scény. Dříve to byl jeden z nejzachovalejších vodních mlýnů v Čechách. Nové občanské sdružení postupně opravuje celou stavbu. Zatím tu najdete romantická kamenná torza mlýnu vprostřed hustých lesů. Rovněž okolní lesnatá krajina je velmi romantická a láká k dalším výletům. V průběhu 19. století zde bylo docela rušno, spustil se totiž provoz lodiček po Ferdinandově soutěsce, jež měla výstupní stanici u Dolského mlýna. Stál tu také oblíbený výletní Hostinec u Dolského mlýna. V roce 2008 se zde točila další pohádka s názvem Ztracený princ.

 

odkaz:http://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/dolsky-mlyn/ - See more at: http://www.region-ceskesvycarsko.cz/turisticke-zajimavosti/zajimava-mista/dolsky-mlyn/#sthash.Xp63Ijyp.dpuf

 

Žitné pečivo

Naše pekárna nově zařadila z důvodu obohacení naší nabídky zdravého pečiva i pečivo žitné, které je v dnešní uspěchané době vyhledávanou doplňkovou potravinou.
Žitná mouka obsahuje ve svém složení mnohem větší podíl proteinů, vlákniny, minerálů a vitamínů než klasická mouka pšeničná a tím ji tělu prospěšnější.

Vánoční medové perníčky

Výroba perníku má v našich ale i sousedních zemích dlouhou tradici. Vyráběl se například v hanzovních městech, tradici má i ve městech jako Amsterdam, Brémy, Mnichov, Norimberk, Liège nebo Gdaňsk. Díky postupu výroby je perník trvanlivý (vydrží bez problémů i několik měsíců) a mohl se proto i v dobách minulých, kdy nebylo možné dopravit zboží z jednoho konce Evropy na druhý během jednoho dne, dopravovat na velké vzdálenosti.

Předchůdce dnešních perníčků nalezli archeologové v egyptských hrobkách, svoje místo měl perník i v antice. Během staletí se recepty na perníky neustále upravovaly, vylepšovaly a vznikaly jejich nejrůznější variace. Perníků, perníčků nebo medovníků tak dnes známe nepřeberné množství druhů, vyrábějících se v nejrůznějších tvarech, chutích, vůních podle nejrůznějších receptů k nejrůznějším příležitostem, ve velkém i v malém.

Do českých zemí přišli pernkáři z Německa a Itálie kolem roku 1324. Nazývali se se “caletnící” a právě podle nich prý nese své jméno pražská Celetná ulice. První písemné zmínky pak pocházejí z roku 1335 a píše se v nich o trutnovských perníkářích.

Perníky byly původně jednoduché placičky, případně se vyráběly pomocí různých formiček nejprve z pálené hlíny, později ze dřeva. Dřevěné formy umožňovaly daleko větší variabilitu, byly často bohatě vyřezávané. K nejpoužívanjším patřilo dřevo hrušky, třešně, švestky, lípy či buku.

 

zdroj:http://www.vanocni-pernicky.cz/neco-z-historie/

Adresa

Pivák s.r.o.
Korunní 962/85
131 00 - Praha 3

Kontakty

E-mail: lm.pekarna@gmail.com
Tel.: +420 776 112 728

Odkazy

Facebook